שלשול – תסמונת המעי הרגיז

תסמונת המעי הרגיז, מצב מעיים הגורם אי נוחות בבטן ותנועות המעי הרגיז, משפיע על 10 עד 15 אחוזים מהאמריקנים. נשים נוטות יותר לקבל IBS מאשר גברים, ו -80% מהאנשים עם IBS הם בין הגילאים 18 ו 55. כמה אנשים עם IBS סובלים בעיקר משלשול, אחרים מוטרדים מעצירות, ועדיין אחרים חלופי בין השניים. מאחר שהטיפול בשלוש הדפוסים הללו עשוי להיות שונה, הרופאים סיווגו את IBS לדפוסי שלשול, דומיננטיות ודומיננטיות.

פעילות מעיים

למרות שהסיבה המדויקת של IBS לא זוהתה, מושגים ישנים כי מדובר בהפרעה פסיכיאטרית נמחקו. גנטיקה נראה לשחק תפקיד, כמו שליש מהחולים עם IBS יש היסטוריה משפחתית של ההפרעה. על פי סקירת 2012 ב “גסטרואנטרולוגיה קלינית וניסויית,” IBS הוא האמין נובעים אינטראקציה בין פעילות המעי המשנה, רגישות מוגברת לכאבי מעיים וגורמי לחץ סביבתיים מסוימים. אצל אנשים עם שלשול משולש, או IBS-D, נראה כי פעילות המעי הוא מואצת.

סרוטונין

סרוטונין הוא שליח כימי חשוב במערכת העצבים שלך ומערכת העיכול. כאשר סרוטונין מגרה קולטנים בדופן המעי, תנועת המעיים שלך עולה, ונוזל יותר מופרש לתוך הפנים של המעיים. פעולות אלה מובילות להתכווצויות ותנועות מעיים שכיחות יותר או אפילו לשלשולים. IBS-D הוא האמין, בין היתר, מ רגישות גבוהה במעיים לסרוטונין, מושג שהוביל לפיתוח תרופות לחסום פעולות של סרוטונין. נכון לעכשיו, Alosetron (Lotronex) הוא חוסם הסרוטונין היחיד המורשה לטיפול ב- IBS-D בארה”ב. בשל תופעות לוואי חמורות שעלולות להיות חמורות, כמו ירידה בזרימת הדם במעיים, אלוסטרון זמין רק באמצעות תוכניות מרשם מיוחדות.

תרופות נוגדות דיכאון

בשל נטייתם להאט פעילות המעיים, תרופות נוגדות דיכאון טריציקליות מצאו מקום בטיפול ב- IBS. בין אלה סוכנים, amitriptyline (Elavil), imipramine (Tofranil) ו desipramine (Norpramin) נבדקו בניסויים קליניים הוכחו כדי לשפר את הסימפטומים בחולים עם IBS-D. המינונים הנדרשים כדי להקל על הסימפטומים IBS הם לעתים קרובות מתחת לאלה הדרושים כדי לשלוט בדיכאון, אשר עשוי לעזור להגביל את יובש בפה, סחרחורת ועייפות כי הם קשורים לעיתים עם תרופות נוגדות דיכאון טריציקלי.

חיידקי מעיים

מספר מחקרים הראו קשר בין סימפטומים IBS לבין שינויים בחיידקי מעיים. טיפולים שנועדו לנרמל את אוכלוסיות חיידקים במערכת העיכול שלך עשוי להקל על כמה נפיחות, גז התכווצויות הקשורות IBS-D. פרוביוטיקה, שהם חיידקים “ידידותיים” שיכולים להינתן דרך הפה, נקשרו עם תסמינים מופחתים של IBS – נפיחות, התכווצויות וגז – בכמה ניסויים. על פי המכללה האמריקנית לגסטרואנטרולוגיה, ההכנות הפרוביוטיים המכילות ביפידובקטריה או מספר זנים שונים של אורגניזמים מראים הקלה בחלק מהחולים, בעוד שאלו המכילים רק לקטובצילוס אינם יעילים. אם ה- IBS-D שלך עמיד לטיפולים אחרים, הרופא שלך עשוי לרשום קורס קצר של אנטיביוטיקה כדי לנרמל את החיידקים המעי.

טיפולים אחרים

שינויים תזונתיים מומלצים באופן שגרתי לאנשים עם IBS, אך לא ברור אם שינויים אלו מועילים באופן אוניברסלי. הימנעות של קפאין, חיטה, תירס ומוצרי חלב עשויה לספק הקלה מסוימת עבור אנשים עם IBS-D, אבל חשוב יותר לזהות פריטים תזונתיים ספציפיים המפעילים את הסימפטומים שלך לחסל אותם מהתפריט שלך. תרופות ללא מרשם, כגון שמן מנטה, תוספי סיבים ו- loperamide (Imodium), לא הניבו תוצאות משכנעות במחקרים קליניים, למרות שהן עשויות לעזור לאנשים מסוימים עם IBS-D. IBS היא הפרעה מורכבת, , תסמינים ותרופות יעילות להשתנות מאדם אחד למשנהו. גם בקרב חולים בקבוצת IBS אחת, כגון IBS-D, אין גישה ספציפית יעילה באופן עקבי. הרופא שלך יעזור לך לתכנן תוכנית טיפול כדי לשלוט על הסימפטומים שלך.