הם פרוביוטיקה טובה דלקת הקבה?

דלקת הקבה היא דלקת של בטנה של הבטן עלולה להיות חריפה או כרונית. דלקת הקבה נגרמת בעיקר על ידי חיידק המכונה helicobacter pylori. גורמים אחרים עלולים לגרום לגסטריטיס כגון שתיית חומרים קורוזיביים, התעללות באלכוהול, שימוש ממושך בתרופות לא סטרואידיות ולא דלקתיות ומחלות אוטואימוניות. פרוביוטיקה היא מיקרואורגניזמים חיים הדומים לאורגניזמים זעירים הנמצאים במעיים האנושיים, אשר עשויים להיות מועילים בדיכוי הצמיחה של helicobacter pylori, ומכאן מניעת גסטריטיס, על פי MedlinePlus.

פרוביוטיקה ודלקת קיבה

לקיר הבטן יש מחסום דמוי ריר המגן עליו מחומצה המעכלת מזונות. דלקת הקבה בדרך כלל מתפתחת כאשר שכבת המגן דמויית ריר נחלשת ופוגעת. Helicobacter pylori שובר את רירית רירית מגן ולכן חושפים את בטנה של הקיבה כדי מיצי עיכול חומצי. פרוביוטיקה נחוצה משום שהם מדכאים את הגידול והפעילות של חיידק הליקובקטור פילורי, על פי אוניברסיטת מרילנד.

מקורות פרוביוטיקה

פרוביוטיקה זמינה במזונות ובתוספי מזון, על פי המרכז הארצי לרפואה משלימה ואלטרנטיבית. ניתן לרכוש כמוסות פרוביוטיות, טבליות ואבקות מבתי מרקחת. המרכז הרפואי של אוניברסיטת מרילנד ממליץ לחולים לקחת תוספי פרוביוטיקה המכילים 5-10 מיליארד יחידות המעי הגס ביום. פרוביוטיקה עשויה להיות זמינה גם במוצרי חלב המכילים תרבויות חיידקים חיות. דוגמאות של מקורות מזון כוללים יוגורט, חלבון מתורבת, חלב אסידופילוס, מיסו, טמפה ומשקאות סויה. אכילת מזונות אלה מושבת את הבטן עם חיידקים חי חיידקים שעשויים להיות שימושי בדיכוי helicobacter pylori.

תופעות לוואי של פרוביוטיקה

רוב פרוביוטיקה שימשו במשך זמן רב מבלי לגרום למחלה אצל אנשים, על פי המרכז הארצי לרפואה משלימה ואלטרנטיבית. פרוביוטיקה מסויימת עלולה לגרום לתסמיני עיכול קלים, כגון גז ונפיחות. בטיחות פרוביוטיקה עדיין לא נחקרה היטב, ולכן יש להשתמש בזהירות בתוספים בילדים, בחולים קשישים ובחולים עם חיסונים. פרוביוטיקה עלולה לגרום לזיהומים בחולים עם מערכת חיסונית פגומה.

אַזהָרָה

פרוביוטיקה לא צריכה להחליף רפואה קונבנציונלית לטיפול בגסטריטיס, על פי המרכז הארצי לרפואה משלימה ואלטרנטיבית. חולים הסובלים דלקת הקבה צריך להתייעץ עם ספק שירותי בריאות הראשון לפני לקיחת פרוביוטיקה. גסטריטיס מטופל בחומרים נוגדי חומצה, אנטיביוטיקה ושינוי תזונתי.

גסטריטיס סיבוכים

דלקת הקבה שנותרה ללא טיפול עלולה להוביל לכיב קיבה ודימום בקיבה. דלקת קיבה כרונית לא מטופלת עלולה להגביר את הסיכון לסרטן הקיבה. חשוב לחולים עם דלקת קיבה כדי לחפש טיפול רפואי מיידי, כדי למנוע סיבוכים כאלה.